Profesor Bogusław Buszewski Laureatem Medalu Martina brytyjskiego Towarzystwa Chromatograficznego
Prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego prof. dr hab. Bogusław Buszewski został uhonorowany prestiżowym Medalem Martina. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez brytyjskie Towarzystwo Chromatograficzne, nazwane na cześć Profesora A.J.P. Martina, który wraz z Richardem Synge otrzymał w 1952 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za pionierskie prace nad chromatografią podziałową. Prof. Buszewski otrzymał Medal za swój znaczący wkład w rozwój wielu dyscyplin, w szczególności w lepsze zrozumienie kinetyki absorpcji metali, analizę lotnych związków organicznych i techniki analizy środowiskowej. Laureat jest specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska oraz twórcą polskiej szkoły chromatografii.
Bycie docenionym przez tak znamienite gremium to bardzo ważne wyróżnienie. Znalazłem się na liście moich mistrzów i kolegów, z którymi współpracowałem i z którymi tworzyłem zręby nowoczesnych rozwiązań dla potrzeb nauk separacyjnych. Jestem pierwszym Polakiem, który otrzymał ten medal, co czyni to wyróżnienie jeszcze bardziej szczególnym, zwłaszcza w kontekście historii chromatografii w Polsce. - powiedział prof. Buszewski, komentując swoją nagrodę.
Laureat w swoim przemówieniu nawiązał do spuścizny swoich poprzedników i prekursorów dyscypliny: Mikhaila Tswietta, który wprowadził do światowej literatury termin chromatografia oraz Waltera Nernsta, laureata Nagrody Nobla z 1920 roku, który stworzył podstawy procesu podziału.